USD
5,6704
EURO
6,5044
ALTIN
223,1131

Türk Milliyetçiliği Açılımları

             Türk Milliyetçiliğinin yeni açılımları bugün değişen ve hızla gelişen sosyal, ekonomik ve yaşam şartları değişen üretim ve yerleşim biçimi , hızlanan ve her köşeye ulaşabilen, bilgiyi hızla yayabilen haberleşme teknolojileri ile yaşam tarzımız , ilgi alanlarımız , sosyal faaliyetlerimiz , algılarımız ve tercihlerimizde de değişimler ve çeşitlenmeler meydana gelmiştir.

Türk Milliyetçiliği Açılımları
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Mehmet ÖZTÜRK

Mehmet ÖZTÜRK

Bugün 50 yıl öncesine göre çok daha farklılaşan gelişen ve değişen ve zenginleşen bireysel ve toplumsal hayatımızın gereksinimlerine 50 yıl öncesinin politik, sosyal ve ekonomik referansları ile cevap vermeye kalkarsak yetersiz kalacağımız aşikardır.

‘’ Türk Milliyetçiliği ‘’ fikrininde günümüz sosyal ve siyasal nitelikli, yerel ve küresel ölçekte uyum sağlayıp kendisini belirleyici kılabilmesi varlık sorunu yaşamaması için  bireysel, toplumsal ve küresel sorunlarına uygun yeni vizyonlar, çözümler ve referanslar üretebilmesi gerekir. Üretemeyen ve yenilenemeyen hiçbir hareketin bundan sonra ayakta kalması mümkün değildir. Söz konusu yeni vizyonlardan burada birine değinmek istiyorum.

Çevre ve Doğa Politikaları ; Ağır sanayinin, orta nüfusun, araç sayısının ve binalarının oranında artan çevre kirliliğinin ve azalan doğal ortam ve temiz havanın olumsuz etkileriyle birlikte bireysel ve toplumsal olarak ruh ve beden sağlığımızı etkileyen en önemli faktörlerden biri de çevre ve doğa şartları olmuştur.

Popilariteyi ve gündemi meşgul etme oranı her geçen gün artan ilgi ve alakayı siyasi kazanca çevirebilme fırsatını çömertçe ikram edebilen çevre ve doğa sorunlarını ve buna bağlı hareket oluşturma, gündem yaratıp siyasi ranta çevirme imkanı bu güne kadar sol cenahın tekelinde cereyan etti. Hatta ‘’ Gezi Olaylarında ’’ teröre bile malzeme olarak kullanılabildi.

Oysa milliyetçi bir yaklaşım ve bakış tarzıyla oluşturulacak milli çevre, milli doğa, ,milli orman kavramları ile yeni bir vizyon ve farkındalık oluşturarak  Türk Milliyetçiliği fikriyatı algısında yeni bir imaj ve algı oluşturup toplumun değişik kesimlerine ulaşılabilir. Böylece küresel ve yerel kazanç dışında hiçbir kazanç ve kaygısı olmayan şirket ve bireylerin yaylalarımızı, ormanlarımızı, akarsularımızı ve tarım arazilerimizi yağma ve istila isteğine karşı güçlü bir engel oluşturmuş oluruz hem de çevre ve doğanın bozulmasını bahane ederek  kullanma ve yatırım girişimlerine engel olmak isteyen art niyetlilerin elinden meydanı almış oluruz.

Ülkü Ocaklarımızdan üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarından sendikalara ve parti teşkilatlarına kadar yayılacak ve faalleştirilecek bu çevre ve doğa politikamızla yeni bir vizyon hareketi içine girip her kesimin ilgi ve alakasını çekmeli ve ‘’ Türk Milliyetçiliği ‘’ fikrini çok daha geniş kitlelerle buluşturabilmeli ve tanıştırabilmeliyiz…

YORUMLAR


    0 YORUM