USD
5,7807
EURO
6,7016
ALTIN
228,2118

ORDU’DA SEL FELAKETİ YAŞANDI

Ordu Ünye, Fatsa, Çaybaşı ilçelerinde şiddetli yağış nedeniyle bir köprü çöktü, bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Yağış nedeniyle mahsur kalan 715 işçi tahliye edildi.

ORDU’DA SEL FELAKETİ YAŞANDI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ordu Ünye, Fatsa, Çaybaşı ilçelerinde şiddetli yağış nedeniyle bir köprü çöktü, bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Yağış nedeniyle mahsur kalan 715 işçi tahliye edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan bilgi aldı, İçişleri Bakanı Soylu ve AFAD Başkanı Güllüoğlu’nu bölgeye gönderdi.

Sel felaketinin ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da bölgeye gidecek. Sel felaketinden en büyük zararı Ordu’nun Ünye ilçesi gördü.

Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 7 ilçede afet olduğunu, 8 köprünün yağışlar sonucu yıkıldığını açıkladı. Bölgede tahliye edilemeyen kimse kalmazken doğal afet sonucu 500 bin kişi etkilendi. Derelerin taşması, köprülerin yıkılması ve yıkılma riski barındırması nedeniyle Ordu- Samsun Karayolu uzun süre ulaşıma kapatıldı. Samsun’dan Doğu Karadeniz’e otobüs ve kamyon seferleri yasaklandı.

ERDOĞAN: YARALAR SARILACAK

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, doğal afet sonrası geçmiş olsun dileklerinde bulunarak,  “Tüm imkanlar seferber edilerek yaralar sarılacak.” dedi.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sel felaketinin yaşandığı Ordu’ya geldi.

Oktay, Ordu- Giresun Havalimanı’nda Ordu Valisi Seddar Yavuz ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Havalimanında, Ünye ve Fatsa ilçelerinde yaşanan sel felaketine ilişkin Vali Yavuz’dan bilgi alan Oktay, incelemelerde bulunmak üzere Ünye’ye geçti.

Brifinge, afet bölgesini gezen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve AK Parti Ordu milletvekilleri ile diğer yetkililer de katıldı.

“DEVLET OLARAK NE GEREKİYORSA BİZ GEREĞİNİ YAPACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı açıklamada, “Selden, afetten zarar gören bütün vatandaşlarımız rahat olsunlar, devlet olarak ne gerekiyorsa biz gereğini yapacağız.” dedi.

SOYLU BÖLGEYE ULAŞTI: ZARARLAR KARŞILANACAK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Ordu’ya gitti. Bölgede açıklamada bulunan İçişleri Bakanı, “Cumhurbaşkanımızın talimatı çok açık ve net. Burada önemli olan can kaybı olmamasıdır. Zararların tamamı devletimiz ve hükümetimizce karşılanacak. Devletimizin buna gücü var.” dedi.

KRİZ MASASI KURULDU

Ordu Valisi Seddar Yavuz, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyararak, “Valiliğimiz koordinesinde kriz merkezi oluşturuldu, devletin tüm imkanları seferber edildi.” dedi.

Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ünye ilçesinde bir tekstil fabrikasında mahsur kalan 165 işçinin kurtarıldığını anımsattı.

Göçük altından çıkartılan 5 kişinin de sağlık kurumlarına ulaştırıldığını ifade eden Yavuz, mahsur kalan bir vatandaşın ise Sahil Güvenlik helikopteri ile kurtardığını vurguladı.

Ordu’da sel felaketinde tonlarca fındık denize aktı.

Ordu’da felakete neden olan sel tonlarca fındığın denize akmasına neden oldu. Fatsa’da denize akan fındıklar açıkta birikti. Bir adacığı andıran fındıklar ilginç görüntü oluşturdu.

Ordu’nun Ünye İlçesi Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, şiddetli yağışa bağlı olarak ilçenin bir ok noktasında su taşkınları ve heyelanlar oluştuğunu belirterek, 4 kişinin yaralandığını bildirdi.

 

 

YORUMLAR


    0 YORUM