USD
6,1641
EURO
7,2613
ALTIN
238,0682

NAKLİYE UÇAĞI DÜŞTÜ:257 ÖLÜ

Cezayir’in kuzeyindeki Blida kentinde bir askeri nakliye uçağının düşmesi sonucu   257 kişinin öldüğü açıklandı.

NAKLİYE UÇAĞI DÜŞTÜ:257 ÖLÜ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Cezayir’in kuzeyindeki Blida kentinde bir askeri nakliye uçağının düşmesi sonucu   257 kişinin öldüğü açıklandı.

. Yerel televizyon kanallarının geçtiği görüntülerde, uçağın enkazından yoğun siyah duman yükseldiği, devlet görevlileri ve bir grup insanın da yardım çalışmalarını izlediği görüldü.

 

El Arabiya televizyonuna konuşan bir askeri yetkili kazada kurtulan olmadığını söyledi.

Söz konusu haberlerde, Rus yapımı “Ilyushin” tarzı uçağın Cezayir Hava Kuvvetleri tarafından personel taşıma ve lojistik amaçlı olarak kullanıldığı ifade edildi.

 

Öte yandan Cezayir resmi haber ajansı APS’de yer alan haberde ise uçağın düştüğü bilgisi teyit edilirken, “şu ana kadar uçakta yolcuların olup olmadığına ilişkin bilgiye ulaşılamadığı” ifade edildi.

Uçağın ülkenin güneybatısındaki Beşar vilayetine gitmek üzere havalandığı kaydedilen haberde, olası kurbanlara yardım için olay yerine sivil savunma ekiplerinin sevk edildiği aktarıldı

 

– SAVUNMA BAKANLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Cezayir Savunma Bakanlığı da uçağın düşmesine ilişkin soruşturma başlattığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Boufarik Askeri Üssü’nden, ülkenin batısındaki Tinduf vilayeti, oradan da güneybatıdaki Beşar vilayetine gidecek olan askeri nakliye uçağı, askeri üssün çevresindeki boş bir tarım arazisine düştü. Bakanlık, uçağın düşmesine ilişkin soruşturma başlattı.” ifadesi kullanıldı.

 

GENELKURMAY BAŞKANI OLAY YERİNDE

Bu arada Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ahmed Kayıd Salih’in uçağın düşmesinin akabinden olay yerine intikal ettiği belirtildi.

Cezayir devlet televizyonu, 257 kişinin öldüğünü duyurdu.

Cezayir’deki iktidar partisi, Fas’a bağlı Batı Sahra’nın bağımsızlığı için mücadele eden Polisario hareketinden 26 kişinin de uçakta olduğunu duyurdu.

 

Ülkede 4 yıl önce de askeri personel ve ailelerini yaşıyan bir uçak düşmüş, kazada 77 kişi hayatını kaybetmişti.

YORUMLAR


    0 YORUM