USD
5,3424
EURO
6,0723
ALTIN
220,7642

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNE DOĞRU

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için geri sayım başladı.

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNE DOĞRU
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

24 Haziran‘da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için geri sayım başladı.

Bu seçimde, yeni parlamentonun yanı sıra cumhurbaşkanı da seçilecek.

Bu seçimlerle birlikte geçen yılki referandumda kabul edilen cumhurbaşkanlığı sistemine geçilecek.

Referandumla kabul edilen, 24 Haziran seçimleriyle hayatımıza girecek değişiklikler şu şekilde:

– Cumhurbaşkanı yürütmenin başı oluyor. Başbakanlık kurumu kaldırılıyor.

– Cumhurbaşkanı’nın bir veya daha çok yardımcısı oluyor.

– Cumhurbaşkanı’nın bir siyasi parti ile bağı olabiliyor. Bunu yasaklayan madde anayasadan çıkarılıyor.

– En az yüz bin seçmen tarafından da Cumhurbaşkanlığına aday gösterilme imkanı getiriliyor.

– Cumhurbaşkanı’nın kararname çıkarma yetkisi oluyor.

– Cumhurbaşkanı tıpkı bakanlar gibi soruşturulabiliyor ve milletvekillerinin oylarıyla Yüce Divan’a gönderilebiliyor.

– Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarıldı. Seçilme yaşı 18’e indirildi. Yedek milletvekilliği uygulaması getirildi.

SEÇİM SÜRECİ NASIL BAŞLADI?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında erken seçim çağrısında bulunarak, hem Cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçimlerinin 26 Ağustos 2018 Pazar günü yapılmasını önermişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan erken seçim çağrısı yapan Bahçeli’yi Beştepe’de kabul etti. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimin 24 Haziran’da yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

Böylece seçim süreci başladı.

 

CHP’DEN İYİ PARTİ’YE 15 MİLLETVEKİLİ

CHP’li 15 milletvekili, parti kararıyla istifa ederek İyi Parti’ye katıldı.

YSK, İYİ Parti’nin seçimlere girme hakkını elde ettiğini duyurdu. İYİ Parti lideri Meral Akşener ise CHP’nin 15 milletvekili teklifine teşekkür ederken, kendisi 100 bin imza toplayarak aday olma kararı aldı.

Ardından hem İYİ Parti’nin seçimlere girebilmesinin kesinleşmesi hem de Meral Akşener’in 100 bin imzayı geçmesinin ardından onun da Cumhurbaşkanlığı adaylığının kesinleşmesiyle bu 15 milletvekilinin CHP’ye tekrar dönmesi kararlaştırıldı.

İŞTE O 15 İSİM

İstifa ederek İYİ Parti’ye katılan milletvekilleri ise şunlar:

“Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Güler ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş.”

AK PARTİ – MHP’DEN ‘CUMHUR İTTİFAKI’

AK Parti ile MHP Cumhur İttifakı protokolünü YSK’ya teslim etti.

Protokolde, “Cumhur İttifakı, Türkiye’nin istiklalini ve istikbalini her şeyin üstünde tutan bir anlayışla, güçlü ve istikrarlı bir parlemento yapısının oluşturulması ve gelecek 5 yıl içinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bütün kurum ve kurallarıyla yerleşmesini temin etmeyi hedeflemektedir. İttifak, Türkiye’yi zayıflatmaya yönelik operasyonların karşısında durmaya kararlıdır. Bu tarihi bir birlikteliktir. BBP ittifakın parçası konumundadır. AK Parti, MHP ayrı ayrı milletvekili listesi verecek. Erdoğan’ın seçilmesi için birlikte çalışılacak” ifadeleri kullanıldı.

MUHALEFETİN İTTİFAKI

24 seçimlerinden önce CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ittifak kurmakta anlaştı. İttifak milletvekili seçimleri için oluşturuldu. Cumhurbaşkanlığı yarışındaysa her parti kendi adayını destekliyor.

PARTİLERİN ADAY GÖSTERDİĞİ İSİMLER

Partiler tarafından aday gösterilen isimler ise şu şekilde:

Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin ortak adayı: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı: Yalova Milletvekili Muharrem İnce

Halkların Demokratik Partisi’nin adayı:  İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş.

Demirtaş, hakkındaki davalar nedeniyle cezaevinde bulunuyor. HDP, seçim çalışması yapabilmesi için Demirtaş’ın serbert kalması konusunda YSK’ya başvuruda bulundu.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI İÇİN BAŞVURULAR

Seçmen tarafından Cumhurbaşkanı adayı gösterilmek için YSK’ya 4 kişi başvurdu.

– İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

– Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu

– Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek

– Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz

Akşener ve Karamollaoğlu ve Perinçek yeterli imzayı topladı. Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz ise100 bin imza sınırını geçemedi.

KESİN LİSTELER ASKIYA ÇIKTI

Yapılan değerlendirme sonucu Cumhurbaşkanı seçimi kesin aday listesi alfabetik sıralamayla; Doğu Perinçek, Meral Akşener, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş ve Temel Karamollaoğlu’ndan oluştu.

Kararda, adayların doğum tarihleri ve mezun oldukları üniversitelerin bilgileri de yer aldı.

6 CUMHURBAŞKANI ADAYI YARIŞACAK 

AK Parti ve MHP’nin kurduğu “Cumhur İttifakı” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, CHP Muharrem İnce’yi, HDP ise Selahattin Demirtaş’ı cumhurbaşkanı adayı gösterdi.

Seçmenlerin imzasıyla cumhurbaşkanı adayı olmak üzere başvuran ve gereken 100 bin imzayı toplayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de cumhurbaşkanı adayları olarak yarışacak.

Cumhurbaşkanı adaylarının pusuladaki yeri de YSK’de çekilen kurayla belirlendi. Buna göre, 24 Haziran’daki seçimde kullanılmak üzere cumhurbaşkanı adayları için hazırlanan oy pusulasında birinci sırada Muharrem İnce, ikinci sırada Meral Akşener, üçüncü sırada Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü sırada Selahattin Demirtaş, beşinci sırada Temel Karamollaoğlu, altıncı sırada da Doğu Perinçek yer alacak.

AK PARTİ VE MHP’NİN ADAYI ERDOĞAN

MHP Lideri Bahçeli, partisinin cumhurbaşkanlığı seçiminde aday göstermeyeceğini belirterek, “MHP cumhurbaşkanlığı seçiminde, Yenikapı ruhuyla hareket ederek, Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı alır” açıklamasında bulunmuştu.

AK Parti ve MHP 24 Haziran Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aday gösterdi.

MHP ADAY GÖSTERMEYECEK, ERDOĞAN’I DESTELEYECEK

ADAYLARIN OY PUSULASINDAKİ YERLERİ BELLİ OLDU 

24 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayların oy pusulasındaki yeri için kura çekimi yapıldı.

Adayların oy pusulasındaki sırası şöyle oluştu:

1. sıra: Muharrem İnce
2. sıra: Meral Akşener
3.sıra: Recep Tayyip Erdoğan
4. sıra: Selahattin Demirtaş
5. sıra: Temel Karamollaoğlu
6. sıra: Doğu Perinçek

59 MİLYON SEÇMEN OY KULLANACAK

YSK Başkanı Sadi Güven, 14 Mayıs 2018 itibarıyla yurt içinde 56 milyon 342 bin 263, yurt dışında 3 milyon 49 bin 65 olmak üzere, toplam 59 milyon 391 bin 328 seçmen bulunduğunu, tahmini sandık sayısının 180 bin 896 olduğunu söyledi.

Güven, bu seçimde ilk defa seçmen olan 1 milyon 650 bin 171 kişinin oy kullanacağını bildirdi.

Yurt dışında 60 ülke ve 123 temsilcilikte sandık kurulacağını hatırlatan Güven, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin 36 gümrük kapısında oy kullanabileceğini açıkladı.

Güven, gümrük kapıları ve yurt dışı temsilciliklerde oy kullanma işleminin 7 Haziran’da başlayacağını hatırlatarak, seçmen sayısına göre bu ülkelerde 1-13 gün arası süreyle oy kullandırılacağını, 13 gün oy kullandırılan ülkelerde seçmenlerin oy kullanma işlemini son güne bırakmamalarının yoğunluk yaşanmaması için büyük önem taşıdığını vurguladı.

60 ÜLKE VE 123 TEMSİLCİLİKTE SANDIK KURULACAK

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimleri’nde Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı seçmenler için 60 ülke ve 123 temsilcilikte 7-19 Haziran tarihlerinde ve azami 13 gün süre ile oy kullandırılacak.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde ise yurt dışında 30 Haziran-4 Temmuz tarihlerinde ve azami 5 gün süre ile oy verilecek.

Yurt dışındaki temsilciliklerde oy verme saatleri hafta içi ve hafta sonu 09.00-21.00 olarak uygulanacak, aynı ülke içinde oy kullanma gün ve saatleri aynı olacak.

Yurt dışındaki seçmenlerin oy kullanacağı ülkelerden Almanya’da 13, ABD’de 7, Fransa’da 6, Rusya, Çin ve Yunanistan’da 4’er, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bulgaristan, İsviçre, İran ve Kazakistan’da ise 3’er temsilcilikte oy verilebilecek.

24 Haziran’da bazı ülkelerdeki oy kullanma tarih ve süreleri şöyle:

“- Almanya, Avusturya, Fransa: 7-19 Haziran (13 gün)

– Danimarka: 9-19 Haziran (11 gün)

– Avustralya: 9-17 Haziran (9 gün)

– Norveç: 14-19 Haziran (6 gün)

– Belçika, Hollanda, İsviçre: 15-19 Haziran (5 gün)

– Birleşik Krallık: 16-19 Haziran (4 gün)

– KKTC, Kanada, Bulgaristan: 16-18 Haziran (3 gün)

– Çin, Rusya, Romanya, Suudi Arabistan, Yunanistan, Lübnan, İsrail, Ukrayna: 16-17 Haziran (2 gün)

– Azerbaycan, Irak, İran, İrlanda, İspanya, Mısır, Malta, Özbekistan, Sırbistan: 17 Haziran (1 gün)”

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı vatandaşlar oylarını gümrük kapılarında da verebilecek. Gümrük kapılarında tatil günleri dahil 24 saat süre ile oy kullanılabilecek. Gümrük kapılarında oy verme işlemi 24 Haziran saat 17.00’de sona erecek.

Yurt dışındaki vatandaşların oy kullanabileceği gümrük kapıları şöyle:

“Sarp Karayolu, Kapıkule Karayolu, İpsala Karayolu, Hamzabeyli Karayolu, Karkamış Karayolu, Cilvegözü Karayolu, Öncüpınar Karayolu, Çobanbey Karayolu, Dereköy Karayolu, Şakirpaşa Havalimanı, Esenboğa Havalimanı, Antalya Havalimanı, Çardak Havalimanı, Hasan Polatkan Havalimanı, Elazığ Havalimanı, Gaziantep Havalimanı, Hatay Havalimanı, Süleyman Demirel Havalimanı, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Adnan Menderes Havalimanı, Erkilet Havalimanı, Konya Havalimanı, Dalaman Havalimanı, Bodrum-Milas Havalimanı, Samsun Çarşamba Havalimanı, Trabzon Havalimanı, Zonguldak Çaycuma Havalimanı, Kuşadası Limanı, Ayvalık Limanı, Derince Limanı, Mersin Limanı, Taşucu Limanı ve Samsun Limanı.”

SEÇİM TAKVİMİN ÖNEMLİ AŞAMALARI ŞÖYLE

– 18 Mayıs: İttifak yapan siyasi partiler saat 17.00’ye kadar ittifaktan vazgeçebilecek. İttifaktan vazgeçen siyasi partiler YSK’ce ittifak içerisindeki diğer siyasi partilere saat 18.00’e kadar bildirilecek.

– 19 Mayıs: İttifaktan vazgeçen siyasi parti veya partiler, ittifak içerisinde kalan diğer siyasi partilerin ittifak protokolünde yaptıkları değişikliği veya ittifaktan vazgeçtiklerini saat 17.00’ye kadar bildirecek.

– 20 Mayıs: İttifakların ve siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK’de kura çekilecek.

– 21 Mayıs: Siyasi parti genel merkezleri seçime katılacakları seçim çevrelerine ait listeleri en geç saat 17.00’ye kadar YSK’ye verecek. YSK, siyasi partilerin aday listelerini incelemeye başlayacak. Bağımsız milletvekili adaylığı için de saat 17.00’ye kadar il seçim kurullarına başvuru yapılacak.

– 22 Mayıs: Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek. Yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Yurt dışı seçmenlerin oy kullanacakları tarih aralığı ve yer bilgileri YSK’nin internet sitesinde ilan edilecek.

– 25 Mayıs: Siyasi partilerin aday listeleri ve bağımsız adayların başvuru evrakındaki eksikleri tamamlamalarının son günü.

– 26 Mayıs: Milletvekili geçici aday listeleri YSK’ce Resmi Gazete’de yayımlanacak ve itirazlar başlayacak.

– 27 Mayıs: Geçici aday listelerine itirazlar saat 15.00’te sona erecek ve 23.59’a kadar itirazlar karara bağlanacak.

– 30 Mayıs: Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanacak. Tüm seçim çevreleri ve yurt dışı ile gümrük kapılarında kullanılacak birleşik oy pusulalarının basımı ve dağıtımına başlanacak. YSK’ce milletvekili kesin aday listeleri seçim çevreleri itibarıyla ilan edilmek üzere il seçim kurullarına ve Resmi Gazete’ye gönderilecek.

– 7 Haziran: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak.

– 8 Haziran: İl Seçim Kurullarınca miting alanları belirlenecek Cumhurbaşkanı adayları, siyasi partiler ve bağımsız adaylara duyurulacak.

– 13 Haziran: Başvuran cumhurbaşkanı adayları ile siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için ad çekilecek.

– 14 Haziran: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

– 17 Haziran: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmene dağıtımı tamamlanacak.

– 19 Haziran: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.

– 23 Haziran: Seçim propagandası saat 18.00’de sona erecek.

– 24 Haziran: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00’te sona erecek. Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. (saat 23.59)

İKİNCİ OYLAMAYA İLİŞKİN TAKVİM

İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanmadığı takdirde 8 Temmuz 2018 pazar günü yapılacak ikinci oylamaya ilişkin seçim takvimi ise şöyle işleyecek:

– 25 Haziran: İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde aday ikamesinin son günü. (Saat 17.00). İkinci oylama propaganda döneminin başlangıcı.

– 26 Haziran: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazın son günü. (Saat 17.00). İlçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılan itirazlar il seçim kurullarınca en geç 23.59’a kadar karara bağlanacak.

– 28 Haziran: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itiraz YSK’ce karara bağlanacak.

– 29 Haziran: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek.

– 30 Haziran: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemine başlanacak.

– 4 Temmuz: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.

– 7 Temmuz: Seçim propaganda dönemi saat 18.00’de sona erecek.

– 8 Temmuz: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00’te sona erecek.

– 9 Temmuz: Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek.

– 12 Temmuz: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek.

YORUMLAR


    0 YORUM